Nega kože

Preparati za negu bebine kože treba da obezbede prirodnu zaštitnu barijeru: da štite od spoljnjih uticaja, održava vlažnost i spreči razmnožavanje patogenih mikroorganizama.
Bebina koža koja stvara manje sebuma i znoja ne zahteva često pranje kao kod odraslih. Preporučuju se blagi sapuni s pH4-6, blagi losioni kao i dodaci za vlaženje i masne kupke bez posebnih dodataka za suvu kožu.

  •     Preparati za negu bebine kože ne treba da sadrže iritanse ili moguće alergene.
  •     Predeo u pelenama i na pregibima naročito je osetljiv na oštećenje površinskog sloja i iritaciju.
  •     Zbog čestog pranja, za predeo u pelenama preporučuju se ovlažitelji koji će održavati normalnu vlažnost i štititi od oštećenja.
  •     Na drugim regijama bebine kože upotreba sredstava za negu zavisi pre svega od osobina kože.
  •     Normalna koža treba da koristi emolijente na vodenoj bazi koji stvaraju lak nemasni ovojni sloj.
  •     Osetljiva koža je sklona iritacijama, svrabu i crvenilu pa se preporučuju emolijenti koji ne sadrže moguće alergene.
  •     Ako je koža suva koristiti emolijente.
  •     U toplim predelima, pri visokim spoljnjim temperaturama i toploj odeći, preporučuju se emulzije koje sadrže više vode (masti u vodi) čime se sprečava prekomerno zadržavanje toplote i oštećenje kože.

 

Zašto posebna nega

Koža koja pokriva organizam treba da bude zdrava i ne treba je narušavati. Agensi naneti na površinu lako se i brzo upijaju zbog nedostatka međućelijskih veza. Velika površina takođe olakšava upijanje i toksičnost materija nanetih na kožu. Bebina koža je podložna neuravnoteženosti elektrolita i vode i toplotnoj nestabilnosti.
Bebina koža je naročito osetljiva na sredstva za čišćenje jer ona sadrže jake hemikalije koji je suše. Zato treba upotrebljavati proizvode namenjene bebama.
Suvost bebine kože često se javlja zbog neadekvatne epidermne barijere. Održavanje kože zdravom i sprečavanje izloženosti otrovnim supstancama obezbediće detetu zdravu kožu kasnije u životu.